پیشنهاد خرید و فروش – BID AND ASK

اصطلاح پیشنهاد قیمتی خرید و فروش (bid and ask) اشاره به یک مظنه قیمت دو طرفه دارد که نشان دهنده بهترین قیمتی است که روی آن قیمت در یک زمان مشخص یک دارایی می تواند خریده و فروخته شود. پیشنهاد قیمتی خرید معرف حداکثر قیمتی است که یک خریدار مایل به پرداخت آن برای خرید یک دارایی است. پیشنهاد قیمتی فروش هم معرف حداقل قیمتی است که یک فروشنده حاضر است در قبال دریافت آن یک دارایی را واگذار نماید.
یک معامله یا تبادل زمانی اتفاق می افتد که یک فروشنده و یک خریدار بر سر یک قیمت برای یک دارایی به توافق برسند.
شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش یک شاخص معتبر برای میزان نقدشوندگی یک دارایی است. بطور کلی هر قدر این شکاف کمتر باشد، میزان نقدشوندگی آن دارایی بیشتر است.

عموم سرمایه گذاران با شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش رقابت و ستیزه می کنند. به عنوان مثال اگر برای یک دارایی مشخص قیمت به شرح 10.55$ – 10.50$ باشد، فرد سرمایه گذار که به دنبال خرید این دارایی در قیمت لحظه ای بازار است باید 10.55$ پرداخت کند و فردی که قصد فروش این دارایی در قیمت لحظه ای بازار را دارد باید 10.50$ دریافت کند.

چه کسی از شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش نفع می برد؟شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش به نفع شخص بازارساز است. در مثال فوق، شخص بازارساز که مظنه قیمتی 10.55$ – 10.50$ را اعلام کرده است تمایل به خرید در قیمت پایین تر و فروش در قیمت بالاتر را اعلام کرده است که از اختلاف آن یعنی 0.05$ سود حاصلش می شود. این شکاف قیمتی در زمان های مختلف می تواند به شدت تغییر کند، که بستگی به نوع دارایی و وضعیت بازار دارد. مثلا برای شرکت های بسیار بزرگ که حجم معاملاتی بسیار زیادی دارند این شکاف ممکن است در حد چند سنت باشد و برای سرمایه گذار خُرد این شکاف ممکن است حتی تا 50 سنت هم برسد.

بیشتر بخوانید:  اصلاح - Correction
BID AND ASK پیشنهاد قیمتی خرید و فروش

  از آنجائیکه معامله گران تمایلی به پرداخت قیمتی بالاتر از یک حد مشخص را ندارند و از طرف دیگر فروشندگان هم تمایلی به پذیرش قیمت هایی پایین تر از یک حد معین را ندارند، شکاف قیمتی فوق می تواند در زمان های اوج معاملات و یا آشفتگی بیش از حد بازار( در زمان اخبار مهم اقتصادی ) به شدت گسترش پیدا کند.

11 خرداد 1400

0 پاسخ به "پیشنهاد خرید و فروش - BID AND ASK"

ارسال یک پیغام

تست رایگان دوره پرایس اکشن اَلگو تریدینگ!
دوره آموزش تعاملی پرایس اکشن دکتر اناری را رایگان امتحان کنید!

ارسال لینک تست رایگان دوره به آدرس ایمیل شما
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link