اسپرد – Spread

بطور کلی اسپرد به معنای تفاوت موجود بین دو معیار و اندازه قابل مقایسه است. اما در حوزه مالی اسپرد می تواند معانی متفاوت و متنوعی داشته باشد که اساس همه آنها اشاره به تفاوت بین دو قیمت، نرخ یا بازده دارد. به صورت خاص تر در بازارهای مالی از اسپرد تحت عنوان شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش یاد می شود که در واقع عبارتست از تفاوت موجود بین پایین ترین قیمت پیشنهادی فروش و بالاترین قیمت پیشنهادی خرید.

اسپرد spread

با توجه به اینکه تعاریف مربوط به اصطلاحات خرید (bid) و فروش (ask) در صفحات جداگانه انجام شده،لذا میتوان گفت فاصله قیمتی بین این دو پیشنهاد قیمت تحت عنوان شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش یا – spread اسپرد – شناخته می شود. در زمان تکمیل شدن یک خرید در قیمت پیشنهادی خرید، در صورت تصور خریدار مبنی بر افزایش تقاضا در بازار، هر دو قیمت پیشنهادی خرید و فروش افزایش پیدا می کنند.

شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش یا Spread یک شاخص معتبر از میزان عرضه و تقاضا برای ابزار مالی مورد بررسی می باشد.

اسپرد همچنین می تواند اشاره به تفاوت قیمتی موجود بین سفارش فروش در یک قرارداد آتی یا ارز و یک سفارش خرید در همان قرارداد آتی یا ارز داشته باشد.

مثال : اگر پایین ترین قیمت پیشنهادی فروش برای سهام شرکت الف برابر با 25$ باشد و بالاترین قیمت پیشنهادی خرید برای همان سهام هم برابر 24.75$ باشد، میزان اسپرد یا همان شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش برابر با 0.25$ است.

اسپرد spread
11 خرداد 1400

0 پاسخ به "اسپرد - Spread"

ارسال یک پیغام

تست رایگان دوره پرایس اکشن اَلگو تریدینگ!
دوره آموزش تعاملی پرایس اکشن دکتر اناری را رایگان امتحان کنید!

ارسال لینک تست رایگان دوره به آدرس ایمیل شما
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link