نمودار قیمت – Price Chart

یک نمودار قیمت عبارت است از یک مجموعه از توالی قیمت ها که در یک بازه زمانی مشخص ترسیم شده است.

عموما بر روی نمودارهای قیمت محور عمودی (محور yها) معرف مقیاس قیمت است، اما محور افقی (محور xها) بسته به نوع چارت ممکن است معرف مقیاس زمان، مقیاس رنج، حجم یا تیک باشد. در هر حال محور افقی این نمودار ها معرف هر یک از معیارهای نام برده شده در بالا که باشد، از چپ به راست به موازات محور xها ترسیم می شوند و این ترسیم به گونه ای است که تازه ترین اطلاعات در دورترین قسمت سمت راست قرار می گیرند. در تصویر فوق می توانید قیمت های طلا را مشاهده کنید که از 11 مارس تا 26 آگوست سال 2019 ترسیم شده است.

price chart نمودار قیمت

تحلیل گران تکنیکالیست یا فنی و افرادی که عموما برای تحلیل به نمودارهای قیمت تکیه می کنند، چارت ها را برای تحلیل و پیش بینی طیف گسترده ای از حرکت قیمت های آینده اوراق بهادار مورد استفاده قرار می دهند. منظور از اوراق بهادار در اینجا هر گونه دارایی مالی و قابل اندازه گیری می باشد، مثل سهام، اوراق قرضه، انواع کالاها، معاملات آتی یا شاخص های بازار. بنابراین هرگونه اوراق بهاداری که اطلاعات قیمتی مرتبط با آن در یک بازه زمانی خاص، مشخص و قابل ترسیم باشد، می تواند یک نمودار قیمتی را برای تحلیل تشکیل دهد.

نمودار قیمت price chart

با وجود آنکه  تحلیل گران تکنیکال از نمودارها تقریبا به طور انحصاری استفاده می کنند، اما استفاده و به کارگیری نمودارهای قیمت تنها محدود به تحلیل تکنیکال نمی شود.

بیشتر بخوانید:  صندوق قابل معامله در بورس - Exchange Traded Fund

با توجه به اینکه نمودار قیمت در برابر زمان یکی از پرکاربردترین نمودارها است، لذا نمودارهای قیمت یک نمود گرافیکی از حرکت قیمت یک دارایی را در طی یک بازه زمانی ارائه می دهند که خواندن آن هم بسیار ساده و آسان است، همچنین این نمودارها کاربرد بسیار زیادی برای تحلیل گران بنیادی دارند. یک سابقه تاریخی گرافیکی مشاهده کردن عملکرد یک دارایی را در طی یک بازه زمانی ساده می کند، خواه این دارایی در نزدیک نقاط حداکثری یا حداقلی یا حتی در بین این دو محدوده معامله شوند، همچنین این نمودارها به خوبی می توانند رویدادهای کلیدی و اثرگذار بر قیمت و تاثیر آنها بر قیمت را بخوبی به تحلیل گر نشان دهند.

نمودارهای قیمت

نمودارهای قیمت انواع مختلفی دارند که از جمله مطرح‌ترین آنها می‌توان به نمودار خطی(Line Chart)، نمودار میله‌ای(Bar Chart)، نمودار شمعی (Candlestick Chart)، نمودار نقطه و خط (Point & Figure Chart)، نمودار رنجی (Range Chart)، نمودار حجم (Volume Chart) و نمودار تیک (Tick Chart) اشاره کرد که در مطالب جدا گانه‌ای به تفصیل به آنها می پردازیم.

11 خرداد 1400

0 پاسخ به "نمودار قیمت - Price Chart"

ارسال یک پیغام

تست رایگان دوره پرایس اکشن اَلگو تریدینگ!
دوره آموزش تعاملی پرایس اکشن دکتر اناری را رایگان امتحان کنید!

ارسال لینک تست رایگان دوره به آدرس ایمیل شما
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link