قیمت سر به سر – BREAK EVEN

قیمت سر به سر عبارتست از آن مقدار پول، یا تغییر در ارزش که یک دارایی باید به ازاء آن مورد فروش قرار بگیرد تا هزینه های بدست آوردن و نگهداری خودش را پوشش دهد. این اصطلاح همچنین می تواند به مقدار پولی اشاره داشته باشد که طبق آن یک محصول یا خدمت باید فروخته شود تا هزینه های تولید و عرضه شدن خودش را پوشش دهد.

BREAK EVEN قیمت سر به سر

در بحث معاملات اختیار معامله یا همان آپشن ها، قیمت سر به سر در واقع قیمت سهامی است که در آن قیمت سرمایه گذاران می توانند انتخاب کنند که قرارداد اختیار معامله خود را به اجرا گذاشته یا بدون متحمل شدن ضرری از آن بگذرند تا منقضی شود.

مثلا قیمت سر به سر برای یک خانه قیمت فروشی است که مالک بر روی آن قیمت می تواند هزینه های خرید، بهره وام بانکی، بیمه حوادث، مالیات بر مستغلات، نگهداری، بازسازی، هزینه های اداری و کمیسیون دفتر معاملات املاک را پوشش دهد. در این قیمت مالک هیچ سودی را برای خود پیش بینی نکرده است، اما با فروش در آن قیمت ضرری را هم متحمل نمی شود.

قیمت سر به سر در مقوله اقتصاد مدیریتی نیز معنا پیدا می کند تا از آن طریق تولید کننده بتواند هزینه های مرتبط با مقیاس گذاری قابلیت های تولید محصول را تعیین کند.

بر این اساس در حالت کلی میزانی از افزایش در حجم فروش به معنی کاهش در قیمت سر به سر تولید می باشد، چرا که هزینه های مربوط بر تعداد بیشتری از محصول تولیدی تقسیم می شود. به منظور داشتن فرمولی برای محاسبه قیمت سر به سر، شخص متقاضی می بایست کل هزینه های یک کسب و کار یا فعالیت اقتصادی را به عنوان قیمت هدف برای فروش یک محصول یا خدمت یا یک دارایی مالی مد نظر قرار دهد.

بیشتر بخوانید:  خرید پوشش پیش فروش - BUY TO COVER

به عبارت دیگر قیمت سر به سر برای فروش یک محصول عبارتست از مجموع هزینه های ثابت و متغیر متحمل شده برای تولید یا تهیه یک محصول. نکته ای که در اینجا مطرح است این است که قیمت گذاری بر اساس نقطه سر به سر می تواند به عنوان یک استراتژی فروش و به منظور کسب سهم بازار بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد، هر چند که ممکن است استراتژی خوبی برای بازه های بلند مدت نباشد.

11 خرداد 1400

0 پاسخ به "قیمت سر به سر - BREAK EVEN"

ارسال یک پیغام

تست رایگان دوره پرایس اکشن اَلگو تریدینگ!
دوره آموزش تعاملی پرایس اکشن دکتر اناری را رایگان امتحان کنید!

ارسال لینک تست رایگان دوره به آدرس ایمیل شما
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link