بازار گاوی یا صعودی – BULL MARKET, BULLISH

بازار گاوی به شرایطی از یک بازار مالی مرتبط با یک دارایی اطلاق می شود که در آن قیمت ها پیوسته رشد داشته و افزایش پیدا می کند یا انتظار رشد در قیمت های آنها را داریم. لفظ بازار گاوی – bull market – اغلب برای اشاره کردن به بازار بورس اوراق بهادار مورد استفاده قرار می گیرد، اما می تواند در رابطه برای هر چیزی که مورد معامله قرار می گیرد استفاده شود، از جمله اوراق بهادار، سهام، ارز، مسکن و انواع کالاها.

از آنجائیکه بازارهای مالی در طی روز نوسان زیادی را تجربه می کنند و پیوسته از حالت صعودی به نزولی و از نزولی به صعودی تغییر می کنند، لفظ بازار گاوی اصولا برای بازه های زمانی طولانی تر مورد استفاده قرار می گیرد که در آن بازه ها تعداد دارایی های بیشتری در وضعیت صعودی قرار می گیرند و برای دوره های چند ماهه تا حتی چند ساله در وضعیت صعودی باقی می مانند.

BULL MARKET - BULLISH بازار گاوی

اساس اصلی و اولیه تشکیل دهنده بازارهای گاوی خوش بینی به شرایط فعلی، اعتماد سرمایه گذار و انتظارات مثبت برای ادامه داشتن نتایج قوی در بازار پس از یک دوره طولانی بازار صعودی و مثبت می باشد.

پیش بینی دقیق تغییر روند بازار در آینده کار بسیار سخت و پیچیده ای است و دلیل آن هم تا حدودی به دلایل روانی حاکم بر بازار و فعالیت نوسان گیری کوتاه مدت گروهی از فعالان بازار بر می گردد. هیچ تعریف مشخص و جهانشمولی برای این بازار وجود ندارد، اما پذیرفته شده ترین تعریف اشاره به یک رشد حدود 20% در قیمت ها بعد از یک نزول 20% در بازار و پیش از ادامه داشتن آن نزول برای 20% دیگر در بازار دارد.

بیشتر بخوانید:  بازار بورس سهام

از آنجائیکه پیش بینی این بازارها اصولا کار سخت و دشواری است، تحلیل گران بازار تنها پس از شکل گیری چنین شرایط قادر به شناسایی آن می باشند.
بازار گاوی در نتیجه یک اقتصاد قوی یا در حال قوی شدن و همچنین نرخ بالای تولید ناخالص داخلی و همچنین کاهش در نرخ بیکاری سراسری و افزایش سود شرکت ها ایجاد می شود، یعنی به عبارتی می توان گفت تمام این موارد باید وجود داشته باشد تا در کنار هم یک بازار گاوی را شکل بدهند.
استفاده از لفظ گاو برای بازارهای صعودی، به نوعی یک استعاره است و اشاره دارد به نحوه حمله کردن گاو وحشی به سمت شکار خود که شاخ های خودش را به سمت بالا حرکت داده و به نوعی به زیر شکار خود زده و آن را به سمت بالا پرتاب می کند.

11 خرداد 1400

0 پاسخ به "بازار گاوی یا صعودی - BULL MARKET, BULLISH"

ارسال یک پیغام

تست رایگان دوره پرایس اکشن اَلگو تریدینگ!
دوره آموزش تعاملی پرایس اکشن دکتر اناری را رایگان امتحان کنید!

ارسال لینک تست رایگان دوره به آدرس ایمیل شما
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link