بازار خرسی یا نزولی – BEAR MARKET, BEARISH

بازار خرسی حالتی از بازار است که در آن با وجود دید و فضای مثبت در بازار، قیمت اوراق بهادار در حدود 20% و حتی بیشتر نسبت به قیمت های حداکثری اخیر افت می کند. عموما بازار خرسی به افت کلی و سراسری هم در بازار و هم در شاخص اطلاق میشود.

اما بازار خرسی یا نزولی می تواند شامل حال برخی اوراق یا دارایی های منحصر به فرد هم شود، اگر که این دارایی ها یک نزول قیمتی 20 درصدی یا بیشتر را در طی یک بازه مشخص مثلا دو ماهه یا بیشتر تجربه کنند. بعنوان مثال میتوان به افت 50 درصدی شاخص 500 شرکت برتر آمریکا که در طی سال های 2007 تا 2009 روی داد اشاره کرد. این پدیده نام خودش را از نحوه حمله کردن خرس به شکار می گیرد – به عبارتی ضربه سخت و شدید خرس با پنجه هایش بر سر شکار از سمت بالا.

BEAR MARKET - BEARISH بازار خرسی

دلیل شکل گیری این بازار: دلایل شکل گیری بازار خرسی بسیار متنوع است، اما بطور کلی وجود و استمرار یک اقتصاد ضعیف، آهسته و کساد منجر به ایجاد بازار خرسی می شود. نشانه های وجود یک اقتصاد ضعیف و کساد عموما شامل نرخ پایین اشتغال، درآمد قابل تصرف کم، بهره وری پایین و کاهش سودآوری کسب و کارهاست. به علاوه، هرگونه دخالت دولت در اقتصاد می تواند موجب کشیده شدن ماشه بازار خرسی باشد. به عنوان مثال، تغییر در نرخ مالیات یا کاهش اعتماد سرمایه گذاران می تواند موجب شروع یک بازار خرسی باشد، به این ترتیب که آنها اقدام به فروش اوراق و دارایی های خود به منظور اجتناب از هرگونه ضرر و زیان می کنند. فازها و مراحل یک بازار خرسی.یک بازار خرسی دارای چهار مرحله مختلف است. مرحله اول بر اساس قیمت های بالا و تمایل زیاد سرمایه گذاران به سرمایه گذاری شکل می گیرد. هر قدر به سمت این مرحله پیش بریم، سرمایه گذاران به سمت خارج شدن و شناسایی سود خود میل پیدا می کنند.

بیشتر بخوانید:  نمودار میله ای - Bar Chart

در مرحله دوم قیمت دارایی ها به شدت شروع به کاهش می کنند و فعالیت های معالمه گری هم کاهش می یابد و به همین ترتیب شاخص های اقتصادی که پیش از این در وضعیت مثبت بودند، به زیر وضعیت متوسط می رسند. در مرحله بعد دلالان و سفته بازان وارد بازار شده و پیوسته با خرید و فروش های متوالی موجب افزایش قیمت ها و حجم معاملات بصورت موقت می شوند. در مرحله چهارم و مرحله آخر، قیمت دارایی ها به کاهش یافتن ادامه می دهند اما نرخ این کاهش آهسته است. تا رفته رفته بازار به سمت بازارهای صعودی میل پیدا کند.

11 خرداد 1400

2 پاسخ به "بازار خرسی یا نزولی - BEAR MARKET, BEARISH"

ارسال یک پیغام

تست رایگان دوره پرایس اکشن اَلگو تریدینگ!
دوره آموزش تعاملی پرایس اکشن دکتر اناری را رایگان امتحان کنید!

ارسال لینک تست رایگان دوره به آدرس ایمیل شما
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link