صندوق قابل معامله در بورس – Exchange Traded Fund

یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) عبارتست از مجموعه ای اوراق بهادر از قبیل انواع سهام که دنباله رو شاخص قیمت در آن بورس مورد نظر می باشد. به عنوان بهترین نمونه شناخته شده از این مورد می توان به SPDR S&P 500 اشاره کرد که دنباله رو قیمت شاخص اس اند پی 500 می باشد. یک صندوق قابل معامله در بورس می تواند شامل انواع مختلفی از سرمایه گذاری باشد، که از جمله می توان به سهام ، کالاها ، اوراق قرضه یا ترکیبی از انواع سرمایه گذاری اشاره کرد. یک صندوق قابل معامله در بورس در واقع یک نوع اوراق بهادار قابل بازاریابی است، به این معنا که مرتبط با یک قیمت مشخص است که تحت این قیمت از نقد شوندگی بالایی برخوردار است و اجازه می دهد که به راحتی خریداری شده و فروخته شود.

Exchange-Traded Fund صندوق قابل معامله در بورس

به این دست صندوق ها به این دلیل صندوق قابل معامله در بورس گفته می شود که قابل معامله در بستر بورس های اوراق بهادار هستند. قیمت سهم های موجود در این صندوق ها در طی یک روز معاملاتی با خرید و فروش سهم ها توسط فعالین بازار تغییر می کنند. در واقع باید توجه کرد وجه تفاوت این صندوق ها با صندوق های سرمایه گذاری مشترک در این است که آنها در بورس های اوراق بهادار معامله نمی شوند و عموما تنها یکبار در روز و آن هم پس از بسته شدن بازارها معامله می شوند.

از آنجایی که این صندوق های قابل معامله در بورس چندین و چند سهم مختلف را در خود جای می دهند و به عبارتی از مجموعه چند سهم مختلف بازار تشکیل شده اند، گزینه خوب و قابل قبولی برای تنوع بخشی به سبد سهام می باشند.

بیشتر بخوانید:  کندل استیک - Candlestick

یک صندوق قابل معامله در بورس یا همان (ETF) می تواند مالکیت صدها یا حتی هزاران سهم مختلف را داشته باشد یا حتی می تواند بصورت جدا شده و مجرد فقط سهم های یک بخش یا صنعت خاص و مشخص را شامل شود و مثلا فقط در بخش بانک و بانکداری فعالیت بکند.

مزایا و معایب استفاده از ETF ها

این صندوق های قابل معامله در بورس اوراق بهادار در مجموع هزینه کمتری را نسبت به خرید تک به تک سهم های موجود در هر یک از آنها برای یک سرمایه گذار ایجاد می کنند. در حقیقت سرمایه گذار تنها نیاز به یک بار خرید و یک بار فروش دارد، در نتیجه هزینه کمیسیون پرداختی از طرف سرمایه گذار به کارگزار بورس به مراتب کم و کمتر می شود. برخی از کارگزاری ها حتی ممکن است برای خرید و فروش سهم این صندوق ها هزینه ای به عنوان کمیسیون دریافت نکنند که البته خیلی هم معمول نیست.

مزایای استفاده از ETF

دسترسی به مجموعه بزرگی از سهم ها در طیف بزرگی از صنایع
نرخ های هزینه پایین تر و کمیسیون های کمتر برای بروکر
مدیریت ریسک از طریق تنوع بخشی به سبد سهام
استفاده از صندوق هایی که متمرکز بر یک صنعت خاص هستند

از دیگر مزایای صندوقها میتوان به این مورد اشاره کرد که در بعضی از صندوقها به مانده مشتری سود تعلق میگیرد

معایب استفاده از ETF

صندوق هایی که بصورت فعالانه مدیریت می شوند(بصورت دائم در حال خرید و فروش و تغییر ترکیب سبد سرمایه گذاری خود هستند)، هزینه های بالاتری دارند
آن دسته از صندوق هایی که متمرکز بر یک صنعت مشخص هستند، موجب محدودیت تنوع در سبد می شوند
کم بودن نقدینگی در برخی از این صندوق ها مانعی برای معاملات به حساب می آیند.

بیشتر بخوانید:  خرید - BUY
13 خرداد 1400

0 پاسخ به "صندوق قابل معامله در بورس - Exchange Traded Fund"

ارسال یک پیغام

تست رایگان دوره پرایس اکشن اَلگو تریدینگ!
دوره آموزش تعاملی پرایس اکشن دکتر اناری را رایگان امتحان کنید!

ارسال لینک تست رایگان دوره به آدرس ایمیل شما
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link