7 دلیلی که دو معامله گر نمی توانند همان نمودار را یکسان ببینند

در اینجا ما برای دانشجویان عزیز خود بحثی را باز می کنیم که نشان می دهد تا چه اندازه دید شخصی و شخصی سازی سیستم معاملاتی اهمیت دارد. 

 آیا تا به حال به یکی از معامله گران یک نمودار را نشان داده ایدکه شما پتانسیل زیادی را برای خرید دیدید و معامله گر دیگری به همان اندازه در آن پتانسیل بالقوه فروش پیش بینی میکند؟ یا اینکه آیا برای شما پیش آمده است که در یک دوره  آموزشی معاملاتی مشاهده میکنید که مربی،  یک موقعیت معاملاتی بزرگ را میبیند و معامله میکند، اما شما به سادگی نمی توانید آن را ببینید و معامله کنید تا زمانی که معامله بسته شود؟

خب، ممکن است چند دلیل برای این وجود داشته باشد. در این مقاله، من به شما هفت دلایل را نشان می دهم که چرا دو معامله گر می توانند به همان نمودار نگاه کنند و معاملات کاملا متفاوت را ببینند. من امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند تادرک کنید که چه چیزی در سر خود و همچنین در ذهن سایر معامله گران وجود دارد. مهمتر از همه، من امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند که درک کنید که عقاید به راحتی می تواند از فرد به فرد، از لحظه به لحظه دیگر تغییر کند. این می تواند هم در مورد خودمان و هم دیگران صادق باشد.

بنابراین شما باید به برنامه معاملاتی خود پایبند باشید و خودتان را در برابر نظرات دیگران حفظ کنید.

7 دلیلی که نمیتوانند 2 نمودار زا یکشان ببینند
 1. ۱. شخصیت های کاملا متفاوت معاملاتی

شخصیت معامله گری شما در تعیین استراتژی های معاملاتی که برای شما کار می کند، نقش مهمی ایفا می کند. بنابراین هر زمان که در باره استراتژی های معاملاتی یا موقعیت های معاملاتی با کسی صحبت می کنید، بسیار مهم است که ابتدا درک کنید که نوع شخصیت معاملاتی آنها چیست.

اگر شخصیت آن فرد با شما منطبق باشد، احتمالا برای ایده های معاملاتی شما هم سودمند است. اما اگر شخصیت های کاملا متفاوتی داشته باشید، می توانید یک نگاهی به آنچه که انجام می دهید، بیندازید، اما احتمالا این ایده خوبی نیست که اجازه بدهید نظرات آنها بر معاملات شما تاثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید:  صرافی (تبدیل ارز) - Currency Exchange
 1. ۲. داشتن پوزیشن باز

داشتن یک پوزیشن باز در بازی بهترین دلیل برای داشتن یک نظر قوی در مورد یک نمودار است. اگر مثلا درپوزیشن فروش جفت ارز  AUDUSD هستید و شروع به صحبت با یک معامله گری می کنید که درپوزیشن خرید همان جفت ارز است، احتمالا هر یک از شما از موقعیت خود دفاع خواهید کرد.

هنگامی که یک معامله را انجام می دهید، درست به مثابه قرار دادن عینک با رنگ خاص بر چشمان شما است. شما در حالت داشتن پوزیشن باز همیشه بازار را متفاوت خواهید دید.  بنابراین بدون در نظر گرفتن اینکه آیا یک معامله خوب است یا خیر، همیشه ورود در معامله بر نظر یک معامله گر تاثیر خواهد گذاشت.

 1. ۳. تمرکز بر تایم فریم های معاملاتی مختلف

این یک نقطه نظر کلاسیک است. شما در یک پوزیشن خرید طولانی مدت در نمودار روزانه EURUSD قرار گرفته اید و شروع به صحبت با یک معامله گر اسکالپر می کنید. همانطور که شما با این معامله گر صحبت می کنید، او بسیار معتقد است که جفت ارز EURUSD شروع به سقوط خواهد کرد. بنابر این نظر او شما را وادار به شک و تفکر درمورد معامله بعدی خود میکند، و یا حتی ممکن است معامله اول خود را تغییر دهید.

لازم به ذکر است که او می تواند در مورد آنچه که در 24 ساعت آینده ممکن است اتفاق بیافتد صحبت کند، در حالی که طرح معاملاتی شما حتی ممکن است بیشتر از دو هفته طول بکشد تا به تارگت خود برسد. اطمینان حاصل کنید که هر دو در یک محدوده زمانی تجزیه و تحلیل معاملاتی خود را بحث میکنید، در غیر این صورت میتوان گفت که تقریبا شما به زبان های مختلفی صحبت می کنید.

 1. ۴. تعصب و تجارب گذشته

معامله گران می توانند تجارب بدی در تریدینگ داشته باشند که می تواند تعصبات ذاتی در آنها ایجاد کند. مثل اینکه اگر دست خود را با آتش در زمان کودکی سوزانده باشید، شما احتمالا تمام عمر از آتش دوری خواهید کرد.

برای من زمانی که ابتدا معامله گری  را آغاز کردم، چندین معامله  breakout را از دست دادم. تا این روز، من یک پوزیشن را براساس ستاپ breakout   باز نکرده ام.

بیشتر بخوانید:  چهل مرحله سفر معامله گران

علیرغم اینکه احتمالا می توانم تریدهای براساس این ستاپ را معامله کنم، اما حتی سعی نکردم آن را آزمایش کنم. این نمیتواند درست یا اشتباه باشد، بلکه ترس یا تعصبی هست که به خاطر تجربه های قبلی دردناک در من به وجود آمده است.

بنابر این اگر یک معامله گر دیگر به شما می گوید که معامله شما خوب نیست، اظهار نظر آنها میتواند به راحتی مرتبط به تجربه خود در مورد سوخته شدن در زمان گذشته آنها باشد. این جا زمانی هست که شما باید به نتایج تست و داده های ثبت شده معامله گری خود اعتماد کنید.

اجازه دهید داده ها و تجربیات شما به شما بگویند چه باید بکنید … نه نظرات و تجربیات دیگران.

 1. ۵. تنوع استراتژی های معاملاتی

اختلاف نظر در مورد یک نمودار ممکن است  ناشی از عامل ساده ای مثل استراتژی های معاملاتی مختلف باشد. شاید شما یک معامله گر دنباله رو روند و فردی که با او صحبت می کنید، یک معامله گر معکوس حرکت روند باشد.

 در آن صورت، هر کدام از شما به چیزهای بسیار متفاوت در یک نمودار نگاه می کنید. این درست و یا غلط نیست، فقط راه های مختلفی برای درک و ورود به یک فرست معاملآتی است.

 1. ۶. سطح مهارت معاملاتی
 1. سطح مهارت مطمئنا می تواند نقش زیادی در چگونگی برداشت دو معامله گر از یک نمودار داشته باشد. معامله گران با تجربه تر ممکن است درمنحنی قیمت و رفتار آتی آن مواردی را ببینند که تازه کارها هنوز قادر به شناسایی و تشخیص آن موقعیتها نخواهند بود.

  معامله گران مبتدی همچنین تمایل زیادی به جهش از یک سیستم به سیستم یا ایده جدید را دارند و از آخرین ویدیوی یوتیوب که آنها تماشا کرده اند بسیار هیجان زده می باشند. بنابر این اگر شما با کسی در مورد یک نمودار صحبت می کنید، حتما اطمینان حاصل کنید که آنها در پشت اظهارات خود تجربه و مهارتی داشته باشند.

 1. ۷. شرایط مختلف روحی

در نهایت اگر یک معامله گر روز بدی را داشته باشد، این اتفاقات بد می تواند تفسیر نمودارها را تحت تاثیر قرار دهد. ما همه آنجا بوده ایم…

بیشتر بخوانید:  من چگونه می توانم به انضباط بیشتری برسم؟

روز شما ممکن است از آنجا شروع شود که به ناگاه باران شدیدی آغاز شود، اتومبیل شما در همین حین خراب شود و به محض وارد شدن به دفتر کارتان لیوان قهوه بر روی لباس شما بریزد. روزهای بد و حالت های ذهنی ناشی از آن برای همه ما اتفاق می افتد.

اگر شما با یکی دیگر از معامله گران پریشان  و یا دچار حواس پرتی به هر دلیلی تبادل نظر کنید، این امر می تواند منجر به انتقال پریشانی و تجزیه و تحلیل نادرست روند قیمت در شما شود.  به حالات روانی خود در هر لحظه آگاه باشید تا میزان اشتباه در خواندن منحنی قیمت را به حداقل یا صفر برسانید. برای درک بهتر وضعیت ذهنی خود، میتوانید مراقبه کنید.

نتیجه نهایی

 1. موارد ذکر شده در بالا شایعترین دلایلی هستند که دو معامله گر می توانند یک نمودار را کاملا متفاوت ببینند. بدیهی است هنگامی که به یک منحنی  نگاه میکنید، جواب درست و غلطی وجود ندارد. همه ما روش های معاملاتی و تجربیات و تعصب های خودمان را داریم که به ما آنچه که معامله خوب به نظر می رسد را دیکته میکنند.

  از این پس وقتی که شما وسوسه میشوید تا به کسی بگوئید که آنها در یک معامله  بد هستند یا اینکه وسوسه می شوید که موقعیت معامله باز خود را ، بر اساس نظر دیگران تغییر دهید ، این لیست را به یاد داشته باشید. آنها دلایل بسیار خوبی برای خودشان دارند، ولی نظر شما هم به همان قدر معتبر است و مهمتر هست در موفقیت شما در معامله گری تا نظر دیگر معامله گران.

  لذا طرح معاملاتی خود را دنبال کنید و اجازه بدهید آن برای شما به طور سودمند کار کند.

ترجمه و تالیف: مهندس ملیحه فرحناک ، دکتر رضا اناری

13 خرداد 1400

2 پاسخ به "7 دلیلی که دو معامله گر نمی توانند همان نمودار را یکسان ببینند"

ارسال یک پیغام

تست رایگان دوره پرایس اکشن اَلگو تریدینگ!
دوره آموزش تعاملی پرایس اکشن دکتر اناری را رایگان امتحان کنید!

ارسال لینک تست رایگان دوره به آدرس ایمیل شما
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link