اصلاح – Correction

در دنیای سرمایه گذاری ها، یک اصلاح یا برگشت به عقب در حالت کلی عبارتست از یک کاهش 10% یا حتی بیشتر در قیمت یک دارایی نسبت به بالاترین قیمت اخیر آن. اصلاح قیمت اصولا می تواند در قیمت هر نوع دارایی که در بورس داد و ستد می شود مورد استفاده قرار بگیرد که می توان از جمله به انواع سهام شرکت ها، شاخص ها، صنایع، کالاها یا بازارهای ارز اشاره کرد.

قیمت یک دارایی یا شاخص یا هر بازار دیگری می تواند برای یک مدت کوتاه یا برای بازه های زمانی بلند مدت تر تحت اصلاح قیمتی قرار بگیرد که می تواند حتی تا روزها، هفته ها، ماه ها یا حتی بیشتر از آن را شامل شود. با این وجود اغلب اصلاح های قیمتی در بازارهای مختلف در بازه های زمانی کوتاه مدت و حداکثر تا 3 یا 4 ماه صورت می پذیرند.

سرمایه گذاران، معامله گران و تحلیلگران چارت های قیمت از روش های مختلفی برای پیش بینی و دنبال کردن اصلاح های قیمتی استفاده می کنند. فاکتورهای متعددی وجود دارند که می توانند ماشه شلیک یک اصلاح قیمت را در بازار بچکانند که از جمله آنها می توان به تغییرات بزرگ و عمده در اقتصاد کلان تا مشکلات در طرح مدیریت یک شرکت اشاره کرد، دلایل پشت پرده برای شکل گیری آنها هم به همان اندازه متنوع هستند که سهام شرکت ها، شاخص های بازار و خود بازارهایی که تحت تاثیر قرار می گیرند، متنوع هستند.

Correction اصلاح

اصلاح ها چگونه عمل می کنند

اصلاح ها در واقع شبیه به عنکبوتی هستند که ممکن است همین الان در زیر تختخواب شما پنهان شده باشد. شما می دانید که آنجاست، اما نمی دانید چه زمانی از آنجا خارج شده و یکبار دیگر خودش را به شما نشان می دهد. در حالیکه ممکن است هیچ نگرانی در مورد رخ نمودن آن عنکبوت نداشته باشید. اما هرگز نباید نسبت به امکان آغاز یک اصلاح قیمت بی توجه باشید.

بیشتر بخوانید:  بانک مرکزی - Central Bank

بر اساس گزارشی که در سال 2018 شبکه CNBC منتشر کرده بود، متوسط اصلاح برای شاخص 500 شرکت برتر آمریکا تنها حدود 4 ماه ادامه داشته و پیش از تغییر روند دادن قیمت، ارزش دارایی ها بر اساس آن حدود 13% کاهش پیدا کرده بود. البته یک اصلاح چشمگیر در قیمت ها که در طی یک جلسه معاملاتی رخ می دهد برای یک معامله گر کوتاه مدت یا حتی روزانه یا آن دسته از معامله گرانی که از اهرم های مالی سنگین استفاده می کنند، می تواند به شدت فاجعه بار باشد، چرا که آنها را می تواند با ضرر و زیان های بسیار سنگین روبرو سازد.

هیچ کس نمی تواند بر اساس روشی معین زمان آغاز یک اصلاح، طول مدت زمان یا شدت کاهش قیمت ها را حدس بزند، مگر زمانی که اصلاح به قطع یقین به پایان رسیده باشد. کاری که در این زمان ها از هر تحلیلگر یا سرمایه گذاری بر می آید، این است که به اطلاعات حاصل از اصلاح های پیشین بازار توجه کند و بر اساس آن طرح معاملاتی خود را تنظیم کند.

 

11 خرداد 1400

0 پاسخ به "اصلاح - Correction"

ارسال یک پیغام

تست رایگان دوره پرایس اکشن اَلگو تریدینگ!
دوره آموزش تعاملی پرایس اکشن دکتر اناری را رایگان امتحان کنید!

ارسال لینک تست رایگان دوره به آدرس ایمیل شما
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link