صرافی (تبدیل ارز) – Currency Exchange

صرافی یا تبدیل ارز چیست؟

صرافی یا تبدیل ارز عبارت است از کسب و کاری که از حق قانونی برای تبدیل یک ارز به ارز دیگر برخوردار است و با استفاده از این حق قانونی تبدیل ارزهای مختلف را برای مشتریان خود انجام می دهد. عمل تبدیل پول فیزیکی در صرافی (انواع مختلف سکه ها و اسکناس ها مثل دلار، یورو، پوند، ین و همچنین ارزهای دیجیتال مثل بیتکوین، اتریوم، تتر، ترون، دوج کوین و..)

معمولا در دفاتر صرافی بر روی یک پیشخوان انجام می پذیرد. یک دفتر صرافی که چنین نقل و انتقالاتی را برای مشتریان خودش انجام می دهد، اغلب می تواند در شکل و قالب های مختلف و حتی مکان های مختلف پیدا شود. مثلا می تواند بصورت یک دفتر کوچک با یک کارمند این خدمات را ارائه دهد یا حتی بصورت باجه های کوچک و به شکل زنجیره ای در فرودگاه ها دیده شود، یا اینکه در قالب یک بانک بزرگ و البته بین المللی خدمات صرافی (تبدیل ارز) را به مشتریان ارائه دهد.

به خدمات صرافی (تبدیل ارز) می توان در قالب کسب و کارهای دیگری هم دسترسی پیدا کرد که این خدمات را بصورت آنلاین به مشتریان خود ارائه می دهند که از این جمله میتوان به بانک ها، کارگزاری های فارکس یا دیگر موسسات مالی اشاره کرد. صرافی ها یا از طریق تنظیم نرخ ارز و ایجاد اسپرد یا از طریق دریافت کارمزد یا هر دو این موارد در طی ارائه خدمات خودشان کسب سود می کنند.

صرافی تبدیل ارز - currency exchange

چگونگی کارکرد این دفاتر صرافی (تبدیل ارز)

دفاتر صرافی یا تبدیل ارز چه به صورت دفاتر فیزیکی یا دفاتر آنلاین، به شما اجازه می دهند تا ارز ملی یک کشور را از طریق اجرای عملیات خرید و فروش به ارز ملی یک کشور دیگر تبدیل کنید. به عنوان مثال اگر شما مقداری دلار آمریکا داشته باشید و بخواهید آنها را با دلار استرالیا جابجا کنید، دلارهای آمریکا (یا کارت بانکی) خود را به دفتر صرافی می آورید و با آنها دلار استرالیا می خرید. مقدار دلار استرالیا که قادر به خرید در این معامله هستید، بستگی به نرخ لحظه ای برابری بین این دو ارز دارد که اساسا یک ارزش روزانه در حال تغییر است که توسط زنجیره ای از بانک ها که عامل مبادله انواع ارزها هستند تعیین می شود.

بیشتر بخوانید:  من چگونه می توانم به انضباط بیشتری برسم؟

دفتر صرافی یا تبدیل ارز نظیر بروکرها با درصد مشخصی اقدام به تغییر نرخ ارز و ایجاد اسپرد بین قیمت خرید و فروش ارز می کند تا مطمئن شود که بر روی این معامله یا خرید و فروش انجام شده، سودی برای خودش باقی می ماند. به عنوان مثال فرض کنید نرخ لحظه ای برای تبدیل دلار آمریکا به دلار استرالیا در روز جاری برابر با 1.2500 اعلام شده است که به این معناست که به ازاء هر دلار پرداخت شده مشتری قادر به خرید 1.25 دلار استرالیا در صورت خرید لحظه ای می باشد. اما دفتر صرافی ممکن است این نرخ را به 1.2000 تغییر دهد؛ به این معنا که مشتری با صرف یک دلار آمریکا می تواند 1.20 دلار استرالیا داشته باشد. با این تغییر نرخ فرضی، هزینه دریافت شده یا سود کسب شده به ازای هر دلار آمریکا برابر با 5 سنت آمریکا می شود.

صرافی تبدیل ارز - currency exchange

تبدیل ارز در فرودگاه

فرودگاه ها عموما یکی از مکان هایی هستند که مردم در آنها اقدام به تهیه ارز کشور مقصد یا تبدیل باقیمانده ارز کشور مقصد سفر خود به ارز ملی خودشان در برگشت می کنند. از آنجائیکه فرودگاه ها از نظر حقوق بازرگانی و بین المللی آخرین بندر به حساب می آیند، نرخ های لحاظ شده در دفاتر صرافی واقع در آنها نسبت به نرخ های صرافی در سطح شهرها یا حتی ورودی شهرها قدری گران تر است.

سفر کردن بدون همراه داشتن هرگونه وجه نقد، رفته رفته به عادت و سبکی معمول بین مسافرین تبدیل می شود؛ چرا که امروزه بسیاری از بانک ها خدمات ارزی خود را برای ارزهای مختلف و متنوع تنها با استفاده از تنها یک کارت بانکی ارائه می دهند. همچنین دستگاه های خودپرداز کشورهای خارجی نیز یک گزینه معقول و مناسب برای بانک های با سیستم بانکی جهانی هستند. مثلا استفاده از دستگاه های خودپرداز بانک یا ATM  به راحتی در شهرهای نیویورک، لندن و بسیاری از شهرهای بزرگ آسیایی رواج دارند.

بیشتر بخوانید:  نگذارید زنجیره قطع شود

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از صفحه ویکی پدیا صرافی نیز بازدید نمایید.

امیدواریم از خواندن مقاله آشنایی با صرافی (تبدیل ارز) لذت برده باشید و در آخر پیشنهاد می کنیم در صورت علاقه مندی به بازارهای مالی و معامله و ترید در صرافی های ارز دیجیتال، دوره آموزش پرایس اکشن رایگان ما را مشاهده نمایید که بهترین منبع رایگان جهت آموزش کامل پرایس اکشن می باشد.

موفق باشید.

13 خرداد 1400

0 پاسخ به "صرافی (تبدیل ارز) - Currency Exchange"

ارسال یک پیغام

تست رایگان دوره پرایس اکشن اَلگو تریدینگ!
دوره آموزش تعاملی پرایس اکشن دکتر اناری را رایگان امتحان کنید!

ارسال لینک تست رایگان دوره به آدرس ایمیل شما
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link