کندل استیک – Candlestick

هر کندل استیک یا بار شمعی همانطور که از معنی آن پیداست به اشکال هندسی عمدتا” مستطیل شکلی شبیه شمع گفته میشود، که ما با استفاده از این اشکال در هر تایم فریم میتوانیم تفسیری از میزان قدرت بازیگران خریدار و فروشنده و میزان ناپایداری و برگشت حرکت قیمت بدست بیاوریم. کندل ها اصولا یک موج از حرکت قیمت را در یک محدوده زمانی با استفاده از چهار مولفه قیمت باز شدن (Open)، قیمت بسته شدن (Close)، قیمت حداقلی (Low)، و قیمت حداکثری (High) در قالب یک شکل شماتیک به ما نشان میدهند.

البته ذکر این نکته ضروری به نظر میرسد که در اینجا منظور از تایم فریم زمان لازم از لحظه باز شدن تا بسته شدن یک کندل را شامل میشود. لازم به یادآوری است که لفظ شمع با کندل به یک معناست و برای ایجاد ذهنیت بهتر در ادامه مطلب به جای لفظ شمع از کندل استفاده می شود.

هر کندل دارای یک قسمت پهن است که به آن بدنه کندل گفته می شود و در واقع سرمایه گذاران با استفاده از رنگ بدنه کندل تشخیص میدهند که آیا قیمت پایانی بالاتر یا پایین تر از قیمت آغازین در آن کندل بسته شده است. زمانی که نقطه بسته شدن کندل قیمت بالاتری را از نقطه قیمت آغازین داشته باشد، رنگ بدنه کندل سبز یا توخالی می گردد که به آن کندل صعودی می گویند و نشانه قدرت خریداران می باشد. همچنین زمانی که نقطه بسته شدن کندل قیمت پایینتر از نقطه قیمت آغازین آن باشد، رنگ بدنه کندل قرمز یا توپر می گردد که به آن کندل نزولی می گویند و نشانه قدرت فروشندگان می باشد.

بیشتر بخوانید:  خرید - BUY
Candlestick بار شمعی

البته این رنگ بندی بصورت پیش فرض در نرم افزارهای معاملاتی اعمال شده است اما اگر کسی بخواهد رنگ بندی را شخصی سازی کند این امکان در نرم افزارهای مختلف موجود است.

سایه های کندل حدود بالایی و پایینی نوسان قیمت را نشان میدهند و وضعیت آنها نسبت به بدنه کندل میزان حرکت قیمت و عدم ثبات در بازار و بازگشت حرکت را به تحلیل گر نشان می دهند. رنگ بدنه و اندازه بدنه یک کندل و همچنین اندازه سایه های بالایی و پایینی کندل متمایز کننده کندلها نسبت به یکدیگر می شود. این امر باعث نام گذاری انواع کندلها و طبقه بندی آنها از نظر میزان قدرت خریداران و فروشندگان و بازگشت حرکت قیمت شده است.

کندل هایی که از طول زیادی برخوردار هستند و عموما به رنگ سبز یا توخالی چاپ می شوند نشان دهنده فشار خرید زیاد یا به عبارت دیگر تقاضا زیاد هستند، به عبارت دیگر بیانگر گاوی بودن بازار می باشند. با این وجود، در کنار نگاه کردن به این کندل ها، برای اتخاذ تصمیم نهایی در بازار باید جو کلی بازار را هم مد نظر قرار داد. به عنوان مثال اگر چنین کندلی بر روی یک سطح حمایتی قوی در بازار شکل بگیرد، ارزش به مراتب بالاتری پیدا می کند. همچنین در نقطه مقابل، یک کندل بلند قرمز یا توپر به معنای وجود فشار زیاد از طرف فروشنده های بازار است و می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که بازار وضعیت خرسی به خودش گرفته است.

11 خرداد 1400

0 پاسخ به "کندل استیک - Candlestick"

ارسال یک پیغام

تست رایگان دوره پرایس اکشن اَلگو تریدینگ!
دوره آموزش تعاملی پرایس اکشن دکتر اناری را رایگان امتحان کنید!

ارسال لینک تست رایگان دوره به آدرس ایمیل شما
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link